ژاپن خواستار تحکیم و توسعه روابط خود با ایران است

توکیو- وزیر امور خارجه ژاپن روز جمعه گفت: جمهوری اسلامی ایران، کشور بزرگ و بااهمیتی در منطقه خاورمیانه است و ژاپن خواستار تحکیم مناسبات خود با این کشور است.
به گزارش ایرنا، هیروفومی ناکاسونه در دیدار با مجتبی هاشمی ثمره مشاور ارشد و فرستاده ویژه دکتر محمود احمدی نژاد رییس جمهوری اسلامی ایران به ژاپن، با اشاره به روابط دوستانه و دیرینه دو کشور اظهار داشت: ژاپن به مناسبات خود با ایران اهمیت زیادی قایل بوده و با توجه به فرارسیدن هشتادمین سالگرد برقراری روابط رسمی دیپلماتیک دو کشور،خواستار تحکیم آن است.
ناکاسونه در این دیدار که با حضور دکتر سیدعباس عراقچی سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن برگزار شد، با اشاره به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران خاطرنشان کرد: استفاده از انرژی هسته‌ای صلح آمیز حق تمامی کشورهای جهان از جمله جمهوری اسلامی ایران است.
وی در ادامه این دیدار مبارزه با تروریسم در افغانستان را یکی از چالش های مهم جامعه بین‌الملل ذکر کرد و افزود: مساله قاچاق مواد مخدر و پناهندگان دو مشکل اساسی افغانستان بوده و جمهوری اسلامی ایران در برخورد با این مشکلات تاکنون نقش مهم و ارزنده‌ای را ایفا کرده است.
وزیر امور خارجه ژاپن همکاری این کشور با جمهوری اسلامی ایران برای استقرار صلح و ثبات به ویژه در عراق و افغانستان را مورد تاکید قرار داد و آن را بسیار بااهمیت ارزیابی کرد.
ناکاسونه همچنین از تلاش‌های بی‌وقفه جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و اقدامات انجام شده از سوی این کشور در این زمینه را مورد قدردانی قرار داد.
وی در مورد برقراری صلح در خاورمیانه نیز گفت: ژاپن معتقد است که از گسترش خشونت‌ها در منطقه خاورمیانه و از جمله نوار غزه بایستی جلوگیری شود و مشکلات را با گفت وگو حل و فصل کرد.
وزیر امور خارجه ژاپن همچنین خواستار ایفای نقش فعالانه جمهوری اسلامی ایران در برقراری ثبات و آرامش در منطقه نوار غزه شد.
مجتبی هاشمی ثمره مشاور ارشد و فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران به ژاپن نیز در این دیدار ژاپن و ایران را دو کشور دارای فرهنگ و تمدن بزرگ جامعه بشری دانست و گفت: مناسبات فرهنگی و تجاری دو کشور از دو هزار و ‪ ۵۰۰‬قبلا آغاز شده است.
هاشمی ثمره با بیان این که جایگاه بین‌المللی و منطقه‌ای دو کشور نشان می‌دهد که دو کشور می‌توانند در برخورد با چالشهای بین‌المللی همکاریهای خوبی داشته باشند، افزود: یکی از چالش‌های جامعه کنونی تهدیدهای ناشی از سلاح‌های هسته‌ای است و با توجه به این که ژاپن عضو غیردایم شورای امنیت سازمان ملل متحد است، دو کشور می‌توانند برای رفع تهدیدات هسته‌ای در جهان با یکدیگر همکاری کنند.
مشاور ارشد رییس جمهوری اسلامی ایران در ادامه سیاست خارجی کشورمان را تشریح کرد و گفت: سیاست خارجی ایران مبتنی بر چهار اصل عدالت، اخلاق، کرامت انسانی و دوستی و احترام متقابل به سایرین است و در این چارچوب ایران آماده همکاری با ژاپن در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی است.
هاشمی ثمره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را نیز صلح آمیز و تحت نظر آژانس بین‌المللی دانست و تاکید کرد که تمامی فعالیت‌های هسته ای جمهوری اسلامی ایران تحت نظر بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بوده و مسایل مطرح شده در مورد برنامه‌های هسته‌ای ایران ، اتهاماتی بی‌اساس هستند.
وی با بیان این که جهان باید به سمت عدالت پیش رود و ساختار شورای امنیت سازمان ملل متحد نیز باید عادلانه باشد، افزود: در حالی که جامعه بین‌المللی بر توقف فوری جنایات رژیم صهیونیستی در نوار غزه تاکید داشت ، تصمیم‌گیری در شورای امنیت و پرداختن به این موضوع بسیاری طولانی شد.
هاشمی ثمره در مورد مساله فلسطین نیز ضمن تاکید بر این که رژیم اشغالگر قدس به مردم بی‌دفاع فلسطینی حمله کرد، افزود: در این حملات هزاران نفر از مردم بی‌گناه اعم از زنان و کودکان فلسطینی در منازل مسکونی خود توسط نظامیان رژیم صهیونیستی کشته شدند که این مساله از سوی مردم جهان محکوم گردید.
هاشمی ثمره گفت: تصمیمات در شورای امنیت سازمان ملل متحد بایستی عدالت محور باشد زیرا اگر تصمیم در این شورا بدور از عدالت اتخاذ شود نتیجه‌ای دربر نخواهد داشت.
وی به اوضاع افغانستان اشاره کرد و افزود: ایران دارای مرز طولانی با افغانستان است و برقراری صلح و امنیت در این کشور همسایه برای ایران بسیار مهم است.
به گفته وی پس از حضور نیروهای آمریکایی و متحدان آن در افغانستان حاکمیت دولت این کشور روز به روز محدودتر و کشت خشخاش و قاچاق مواد مخدر نیز در این کشور به طور روزافزونی افزایش یافته است.
مجتبی هاشمی ثمره مشاور ارشد و فرستاده ویژه رییس جمهوری اسلامی ایران روز گذشته برای دیدار رسمی سه روزه از ژاپن و تسلیم پیام دکتر محمود احمدی نژادی رییس جمهور به تارو آسو نخست وزیر این کشور وارد توکیو شد.

/ 0 نظر / 74 بازدید