«رز آبی» در ژاپن تولید شد

در ژاپن به‌زودی مردم می‌توانند به جای گل سرخ معمولی، گل رز آبی هدیه دهند.

در ژاپن

 

یک شرکت ژاپنی که نخستین رزهای آبی تراریخته را تولید کرده است، روز دوشنبه اعلام کرد که از سال آینده میلادی فروش این گلها را آغاز خواهد کرد.

 

 

یک سخنگوی شرکت «سانتوری» ابراز امیدواری کرد که این شرکت سالانه چندصدهزار رز آبی رنگ تولید کند.

«کازوماسا نیشی‌زاکی» گفت از آنجا که قیمت این رز اندکی گران است، شرکت به دنSuntory “Blue Rose Development Team” to Win “Japan Bioindustry Association: Special Technology Award”بال یافتن مشتری برای گل‌های گرانقیمت است.قیمت دقیق و نام تجاری رز آبی هنوز تعیین نشده‌است.

شرکت ژاپنی، این رز را به‌طور آزمایشی در استرالیا و آمریکا نیز پرورش می‌دهد تا تایید فروش آنها را به دست آورد، اما زمان آغاز فروش تجاری این گل‌ها در این دو کشور تعیین نشده است.

شرکت سانتوری پس از ‪ ۱۴سال مطالعه که پژوهشگران استرالیایی نیز در آن‌ها شرکت داشتند، در سال ‪ ۲۰۰۴نخستین رز آبی‌رنگ تراریخته یا مهندسی ژنتیک‌شده جهان را تولید کرد. محققان این گل را از طریق پیوند ژنی تولید کردند که این ژن در گلهای بنفشه‌فرنگی، رنگدانه آبی «دلفینیدین» را سنتز می‌کند.

این رنگدانه به‌طور طبیعی در رزها وجود ندارد.


ایرنا

 

/ 3 نظر / 47 بازدید
جناب اصفهانی

باور کنید رز بی هست تو ایران! خودم دیدم! همین ویژگی ها را هم داشت! تازه می دونم که اصفهان هم پر است از رزهای آبی! نکنه اینجا ژاپنه؟ نکنه؟

سيد جواد

سلام دوست عزيزم! وقتی وبلاگتونو ديدم خيلی خوشحال شدم. من دارم راجع به اديان در ژاپن کار می کنم. فوق ليسانسم هم اديان شرقه. اميدوارم کمکم کنيد.

گل رز قرمز

جل الخالق! این ژاپنی یا عجب کارایی میکنن:-!!!!! نو که بیاد به بازار،..... یاد ایامی که در گلشن، بهاری داشتیم و ....