هالیوود در سال ۲۰۰۸ از فیلم‌های ژاپنی شکست خورد


مهر: مجموع درآمد حاصل از فروش فیلم‌ها در ژاپن در سال ۲۰۰۸ با ۸/۱ درصد کاهش در مقایسه با سال قبل به ۱۶۴/۲ میلیارد دلار (۸۴/۱۹۴ میلیارد ین) رسید. اسکرین دیلی اعلام کرد برابر با آمار انجمن تهیه‌کنندگان سینما ژاپن Eiren در سال ۲۰۰۸ در مجموع ۴۹/۱۶۰ میلیون بلیت به فروش رسید که نسبت به ۱۹/۱۶۳ میلیون تماشاگر سال ۲۰۰۷ حدود ۷/۱ درصد کمتر است.

در این میان سهم فیلم‌های ژاپنی از بازار فروش با ۴/۲۲ درصد افزایش به رقمی در حدود ۲۸۷/۱ میلیارد دلار (۸۶/۱۱۵ میلیارد ین) و ۵/۵۹ درصد کل بازار رسید. درآمد هالیوود و دیگر فیلم‌های وارداتی از بازار ژاپن با ۹/۲۳ درصد کاهش رقمی در حدود ۱۷/۸۷۷ میلیون دلار (۹۸/۷۸ میلیارد ین) شد که کمترین میزان در یک دهه اخیر است.”

ایندیانا جونز و قلمرو جمجمه بلورین” یکی از تنها دو فیلم هالیوودی و سه فیلم وارداتی بود که با ۴۲/۶۳ میلیون دلار (۷۱/۵ میلیارد ین) به فهرست ۱۰ فیلم پرفروش ژاپن راه پیدا کرد و در رده سوم قرار گرفت. در این بین فیلم‌های بسیار موفق در سطح جهانی مانند “شوالیه تاریکی”، “آیرون من” و “کنگ فو پاندا” در بازار ژاپن کمتر از حد انتظار ظاهر شدند.

“پونیو روی صخره کنار دریا” هایائو میازاکی با ۱۵/۱۷۲ میلیون دلار (۵/۱۵میلیارد ین) پرفروشترین فیلم سال ۲۰۰۸ ژاپن شد و Boys Over Flowers با ۰۷/۸۶ میلیون دلار در رده دوم قرار گرفت.(درباره استاد بزرگ هایائو میازاکی بیشتر بدانیم...)


امسال نیز مانند چند سال اخیر موفقترین فیلم‌های سال ژاپن آثار برگرفته از فیلم‌ها و مجموعه‌های تلویزیونی و کارتونی بودند. هشت فیلم از ۱۰ فیلم موفق بازار ژاپن در سال ۲۰۰۸ را استودیو توهو به بازار عرضه کرد. این استودیو با در اختیار داشتن ۵۵۴ سینما در ژاپن بزرگترین توزیع‌کننده این کشور است.

توهو با ۸۶/۸۲۰ میلیون دلار (۹۱/۷۳ میلیارد ین) ۳۸ درصد بازار ژاپن در سال ۲۰۰۸ را در اختیار داشت. استودیو شوچیکو با ۹۲/۱۷۷ میلیون دلار (۰۲/۱۶ میلیارد ین) دومین استودیو توزیع‌کننده موفق ژاپن در سال گذشته میلادی بود و رده‌ بعدی را استودیو توئی از آن خود کرد.

استودیو برادران وارنر با تقریبا ۳۷/۱۷۴ میلیون دلار (۷/۱۵ میلیارد ین) موفق‌ترین استودیو هالیوود در ژاپن بود. “من افسانه هستم” این استودیو با ۸۷/۴۷ میلیون دلار دیگر فیلم موفق برادران وارنر در سال ۲۰۰۸ بود که به فهرست ۱۰ فیلم پرفروش سال راه پیدا کرد و در رده هشتم قرار گرفت.

سال ۲۰۰۸ در مجموع ۴۱۸ فیلم ژاپنی در برابر ۳۸۸ فیلم خارجی به نمایش درآمد در حالی که این نسبت در سال قبل ۴۰۳ - ۴۰۷ بود. تعداد سالن‌های سینما نیز از ۳۲۲۱ سینما به ۳۳۵۹ افزایش پیدا کرد.

“رد کلیف قسمت اول” (۰۹/۵۶ میلیون دلار)، “مظنون ایکس” (۶۴/۵۴ میلیون دلار)، “پوکمون: گیراتینا و توهو جنگجوی آسمان” (۳۱/۵۳ میلیون دلار)، “شرکا: فیلم توئی” (۳۱/۴۹ میلیون دلار)، “پسران قرن بیستم” (۸۷/۴۳ میلیون دلار) و “ساعت جادویی” (۵۴/۴۳ میلیون دلار) دیگر فیلم‌های پرفروش بازار ژاپن در سال ۲۰۰۸ بودند.

پ.ن:

این دومین بار است که خبرگزاری مهر به جای واحد پول ژاپن(ین) از واحد پول چین(یوان) استفاده می کند! که در این خبر وبلاگ تصحیح شده است!

البته این مسئله به سرویس فرهنگ و هنر این خبرگزاری منتقل شد، امیدوارم درست کنند و تکرار نکنند!

/ 1 نظر / 91 بازدید
حبیب

دورود خیلی استفاده کردم ....من عاشق کشور ژاپن هستم