بزرگداشت سالروز امپراتوری ژاپن

 

آفتاب- فربود شکوهی*: روز سوم دی‌ماه سال روز تولد «تسو.گو.نو.می.یا آ.کی.هی.تو» امپراتور ژاپن است. ‌وی هفتاد و پنج سالگی خود را در کاخ خود با مردم ژاپن در توکیو جشن گرفت. 

ساعت هشت صبح روز سه شنبه درهای کاخ امپراتوری ژاپن به روی علاقمندان و کنجکاوانی گشوده شد که پشت آن اجتماع کرده بودند و با احترام ویژه‌ای مردم را به سوی محل دیدار امپراتور با مردم راهنمایی کردند. 

در این اجتماع که حدود 17500 نفر شرکت کرده بودند، امپراتور به همراه خانواده‌اش در برابر مردم ظاهر شد و برای آنان کمی سخن گفت .وی در سخنان کوتاه خود به مردم گفت که به تازگی کسالتی بر من وارد شده است که در اخبار نیز این موضوع بازتاب داشته است. اما من الان خوب و سالم هستم و جای نگرانی نیست.

وی همچنین گفت که مردم در پایان امسال با مشکلات اقتصادی شدیدی رو به رو شدند و امیدوارم که در سال تازه این دشواری‌ها نیز بر طرف شود. وی در پایان برای مردم شادی و خوش یمنی را آرزو کرد. 

«آ.کی.هی.تو» که بیست سال پیش پس از درگذشت پدرش به سمت امپراتوری ژاپن برگزیده شده است امسال هفتاد و پنج ساله شد و بیست و یکمین دوره امپراتوری خود را در کاخش جشن گرفت. 

گفتنی است که در گاه‌شمار امپراتوری ژاپن آمده است که پس از مرگ یک امپراتور دوره گاهشمار امپراتوری وی به پایان می رسد و با به تخت نشستن امپراتور بعدی نخستین سال از گاهشمار امپراتوری وی آغاز می شود. بنابراین روز سه‌شنبه بیست و یکمین سال از گاهشمار امپراتوری «آ.کی.هی.تو امپراتور» کنونی ژاپن آغاز شده است. 

در نیمروز نیز «تا.رو آ.سو» نخست وزیر ژاپن و برخی از سفیران خارجی نیز به دیدار امپراتور رفتند و سال روز تولدش را به وی شاد باش گفتند. سید عباس عراقچی سفیر جمهوری اسلامی ایران نیز به همراه دیگر سفیران خارجی با امپراتور دیدار کرد.

گفتنی است که «آ.کی.هی.تو» در بیست و سوم ماه دسامبر سال هزار و نهصد و سی و سه در توکیو به دنیا آمد و در تاریخ هفت ژوئن هزار و نهصد و هشتاد و نه میلادی به عنوان امپراتور ژاپن برگزیده شد و وی هم اکنون صد و بیست و پنجمین امپراتور از سلسله امپراتوران ژاپن است. 

چندی پیش به خاطر فشار کاری زیاد امپراتور دچار بیماری شد که این امر سبب نگرانی و ناراحتی مردم این کشور شد.

/ 0 نظر / 36 بازدید