کیست، چیست، کجاست، اوبامای ژاپن!؟

اوبامای ژاپن

Japan's Obama

اوباما (小浜=Obama) نام شهر کوچکی در استان فوکو‌ای (福井=Fukui) در ناحیه مرکزی ژاپن است که جمعیتی بالغ بر 33 هزار نفر دارد. اوباما در لغت به معنای "ساحل کوچک" است و سابقاً مرکز استان واکاسا بوده است. ماهیگیری از دیرباز در این شهر رونق بسیار داشته اما در حال حاضر گردشگری عمده‌ترین صنعت آن به شمار می‌رود. شهرت اصلی شهر اوباما در ژاپن به دلیل چوب‌های غذاخوری (هاشی) ساخته شده در این شهر است که با لاک الکل در رنگ‌های متنوع جلا داده می‌شوند.

زمانی که ساکنان اوباما برای اولین بار نام باراک اوباما سناتور جوان ایلی‌نوی آمریکا را به عنوان یکی از نامزدهای ریاست جمهوری ایالات متحده شنیدند، بر آن شدند تا از این تشابه اسمی برای شهر خود شهرت و جاذبه‌ای در جهان ایجاد کنند.

وقتی که شبکه‌ تلویزیونی TBS ژاپن در مصاحبه‌ای با باراک اوباما به این موضوع اشاره کرد، سناتور جوان اذعان داشت که این واقعیت را می‌داند و در حقیقت در سال 2006، زمانی که سفری به ژاپن داشته، کارمند فرودگاه ناریتا که اهل شهر اوباما بوده است، با دیدن گذرنامه وی به این شباهت اسمی اشاره‌ای کرده است. پس از پخش این مصاحبه، اعضای شورای شهر اوباما هدایایی شامل مجموعه چوب‌های غذاخوری و یک دی‌وی‌دی درباره شهر اوباما را به همراه نامه‌ای که موفقیت او را در انتخابات آرزو می‌کرد برای اوباما فرستادند. اوباما هم در جواب از محبت اوبامائیان تشکر کرد و خواستار نزدیکی بیشتر دو ملت شد.

با داغ شدن تنور رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا در اوایل ماه سپتامبر، مراسم بزرگی به ابتکار شهرداری اوباما در این شهر برگزار شد که مردم شهر به همراه رقص و موسیقی فریاد "زنده باد اوباما" سر دادند و برای پیروزی او دعا کردند که این جشن در رسانه‌های آمریکا نیز بازتاب قابل توجهی یافت.

پس از پیروزی اوباما بر رقیب جمهوری‌خواهش در روز چهارم نوامبر، شهردار اوباما در گفت‌و‌گو با رسانه‌ها خبر داد که مجسمه باراک اوباما در این شهر ساخته خواهد شد  و به یاد روزی تاریخی برای نام "اوباما" در مقابل شهرداری این شهر قرار داده خواهد شد. همچنین چهارم نوامبر در تقویم این شهر تعطیل سالانه اعلام شد.

Japan's Obama

نام خانوادگی باراک اوباما ریشه در زبان سواحیلی (زبان رسمی کشور کنیا) دارد. جالب اینکه ژاپنی‌هایی وجود دارند که نام خانوادگی آن‌ها نیز به واسطه انتساب به شهر اوباما، اوباما است. در حقیقت شباهت ساخت هجایی زبان ژاپنی با ساخت هجایی زبان‌های شرق آفریقا موجب شده است کلمات هم‌آوا (کلماتی که تصادفاً تلفظ یکسان دارند) در بین این زبان‌ها زیاد باشد.

ترجمه و تحقیق: سید آیت حسینی

نقل منبع یکی از شیوه های احترام به یکدیگر است

/ 2 نظر / 36 بازدید
یه دوست

خیلییییییییی جالب بود