توکیو - "توشیزو ایدو" استاندار استان هیوگو روز دوشنبه کلید طلایی شهر کوبه ژاپن را به دکتر "سیدعباس عراقچی" سفیر جمهوری اسلامی ایران در توکیو اهدا کرد.   

به گزارش ایرنا ، عراقچی که بنابر بر دعوت رسمی استاندار استان هیوگو به این استان سفر کرده بود ، در دیدار با ایدو در مورد مسایل مورد علاقه دو کشور گفت و گو و تبادل نظر کرد.
عراقچی در این دیدار همچنین ضمن ادای احترام به کشته شدگان شهر کوبه درجریان زلزله سال 1995 میلادی از تلاشهای استانداری هیوکو و شهروندان ژاپنی ساکن این استان در بازسازی شهر زلزله زده بم در استان کرمان تشکر و قدردانی کرد.
وی با اشاره به این که سال جاری میلادی هشتادمین سالگرد برقراری مناسبات رسمی سیاسی ایران و ژاپن است ، خاطرنشان کرد: این مساله فرصت مساعدی را فراهم کرده است تا مقامات شهرهای کوبه ژاپن و بم ایران در حضور استانداران هیوگو و کرمان با یکدیگر تفاهمنامه خواهر خواندگی امضا کننند.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن اظهار داشت: امضای این موافقتنامه خود زمینه ساز ایجاد مناسبات پایدارتر و مستحکمتر میان دو کشور را فراهم می کند.
توشیزو ایدو استاندار استان هیوگو نیز در این دیدار از سفیر کشورمان برای پذیرفتن دعوت وی و سفر به کوبه در آستانه چهاردهمین سالگرد وقوع زلزله شدید در این شهر و همچنین حضور در سمپوزیومی که به همین مناسبت از سوی استانداری استان هیوگو و با همکاری مرکز توسعه منطقه ای سازمان ملل متحد( یو. ان. سی.آر. دی) برگزار شده است، قدردانی کرد.
ایدو از این که آرزوهای قلبی مردم کوبه در خصوص ابراز همدردی با مردم زلزله زده بم مورد توجه مردم ایران قرار گرفته و این مساله شرایط مساعدی را نیز برای توسعه مناسبات دو کشور فراهم کرده است ابراز خوشحالی کرد.
استاندار هیوگو ژاپن همچنین تمایل خود را برای گسترش بیش از پیش همکاریها با جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد.
در پایان این دیدار استاندار استان هیوگو ژاپن کلید طلایی شهر کوبه را به سفیر جمهوری اسلامی ایران در این کشور اهدا کرد.
"غلامرضا کرمی" نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی نیز که برای شرکت در نهمین سمپوزیوم مدیریت بلایای طبیعی در کوبه ژاپن به این شهر سفر کرده بود در این دیدار حضور داشت و از جانب استاندار کرمان از استاندار استان هیوگو برای سفر به کرمان و بازدید از شهر بم دعوت کرد.
استاندار هیوگو ضمن استقبال از این دعوت گفت که وی امیدوار است تا در فرصت مناسبی بتواند به استان کرمان و شهر بم در ایران سفر کند.
سیدعباس عراقچی سفیر جمهوری اسلامی ایران همچنین در سخنانی در سمپوزیوم مدیریت بلایای طبیعی از اینکه کارشناسان ژاپنی تجربیات خود را در زمین زلزله سال 2003 بم در اختیار ایران قرار داده اند قدردانی کرد.
عراقچی با اشاره به این که در جریان زلزله بم بالغ بر 40 هزار نفر از شهروندان ایرانی کشته شدند ، از دولت و مردم ژاپن بخصوص شهروندانی ژاپنی ساکن کوبه که بلافاصله در جهت کمک به مردم زلزله زده بم اقدام کردند، تشکر کرد.
وی همچنین از موسسه غیرانتفاعی ژاپنی "سرنوشت ساز" نیز به دلیل تلاش های متعددی که این تشکل برای مقاوم سازی مدارس و مراکز فرهنگی کشورمان در بم انجام داده است ، قدردانی کرد.
وی به روابط تاریخی ایران و ژاپن اشاره و ابراز امیدواری کرد که روابط دو کشور ، در سال 2009 میلادی که هشتادمین سالگرد برقراری روابط رسمی دو کشور است ، در سطح مطلوبتری ادامه یابد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در ژاپن همچنین ابراز امیدورای کرد که جهان در سال 2009 شاهد زلزله های طبیعی و زلزله های ساخت دست بشر که ناشی از تهاجم و کشتار زنان و کودکان بی دفاع است ، نباشد.
نهمین سمپوزیوم مدیریت بلایای طبیعی با حضور متخصصانی از جمهوری اسلامی ایران ، بنگلادش ، سریلانکا و نپال و بالغ از 100 کارشناس ژاپنی و به میزبانی ژاپن در شهر کوبه استان هیوگو برپا شده است.
این سمپوزیوم با همکاری استانداری هیوگو ، روزنامه یومیوری ژاپن ، مرکز توسعه منطقه ای سازمان ملل و موسسه غیردولتی سرنوشت ساز ، برگزار گردیده است.
موسسه سرنوشت ساز یک نهاد غیرانتفاعی و غیردولتی ژاپنی است که با کمک استانداریهای کرمان و هیوگو و با همکاری مرکز منطقه ای سازمان ملل در جهت بازسازی مدارس ، آموزش های مقابله با زلزله و مقاوم سازی مراکز فرهنگی در شهرهای بم ، جیرفت و رآور ایران فعالیت های متعددی را به انجام رسانده است .